Slide background

History of Company

The internationally unique tradition of glass and costume jewelry production in the Jablonec area reaches deep into the 16th century, when the first glassworks were established in the local area of Mšeno.
The manufacture of beads in the form of glass cylinders cut from colored rods has its roots in Venice, Italy and dates from as early as the year 1500. From there, it gradually moved to North Bohemia, where it was improved and brought to a state of international renown due to the unique breadth of the product range and the high quality of the products.

Read more ...

Tento formulář slouží ke zpracování osobních údajů za účelem registrace do soutěže My Czech Beads a s tím související komunikace a případné předání cen výhercům.

V souladu s nařízením EU 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (GDPR) Vás tímto žádáme o souhlas se zasíláním obchodních a marketingových informací ze strany společnosti PRECIOSA ORNELA, a.s.

Vámi udělený souhlas můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu uvedeného v patiččce newsletteru.

Níže uvedené osobní údaje budou uchovávány po dobu konání soutěže.

Elektronický kontakt

slouží k registraci do soutěžě, uvedení odkazu na vaše soutěžní návrhy a potvrzení registrace.